قاضی عسگر آفتاب بوشهر برنامه سینمایی

قاضی عسگر: آفتاب بوشهر برنامه سینمایی سیمای بوشهر جدول پخش اردیبهشت ماه

گت بلاگز وب‌گردی دامپینگ چیست؟

دام‍پینگ به صادرات یک کالا با قیمت کمتر از هزینه‌های تمام شده است یا به عبارتی دیگر فروش کالا در خارج به قیمتی کمتر از قیمت داخلی گفته می‌شود.

دامپینگ چیست؟

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، ، دامپینگ به صادرات یک کالا با قیمتی پایین تر از هزینه های تمام شده است گفته می شود که به سه بخش تبدیل می شود.

عبارات مهم : بازار
دامپینگ مستمر یا دائمی

دامپینگ مستمر یا دائمی میل به یک انحصار گر داخلی جهت حداکثر کردن سود خود با فروش کالا به قیمتی اوج در بازار داخلی بوده که فاقد محدودیت های تجاری یا هزینه های حمل ونقل است که نسبت به قیمت خارجی که تحت تاثیر رقبای قدرتمند خارجی است ناشی می شود.

دامپینگ مخرب یا غارتگر

دامپینگ مخرب یا غارتگر عبارت است از فروش موقتی کالا در خارج به قیمت کمتر از قیمت داخل یا حتی با ضرر و فروش آن به قیمت کمتر از هزینه های تولید که جهت بیرون راندن رقبای دیگر و یا از بین بردن صنعت داخلی یک کشور استفاده می شود.

این درحالی است که بعد از بی رقیب شدن در بازار کالای مذکور قیمت ها جهت کسب سود حاصل از قدرت انحصاری اوج می رود که می توان از اقدام شرکت های چینی در بازار پوشاک و سایر کالاها یاد کرد.

دامپینگ تصادفی

دامپینگ تصادفی، عبارت است از فروش اتفاقی یک کالا در بازار خارجی به قیمت کمتر از بازار داخلی جهت تخلیه مازاد آینده نگری نشده کالاها به این علت که این مازاد باعث کم کردن قیمت در بازار داخلی نشود، در واقع زمانی که اضافه تولید فروخته شد دامپینگ متوقف می شود.

لازم به ذکر است که ایجاد محدودیت های تجاری در بازار رقابتی ناسالم جهت حمایت از صنایع داخلی مجاز آشنا شده است است و این محدودیت ها اغلب به صورت عوارض ضد دامپینگ و یا ترساندن به وضع این عوارض خود را نشان می‏دهد.

منبع:میزان

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: بازار | خارجی | محدودیت | اصطلاحات اقتصادی | دامپینگ | اقتصاد | صادرات | قیمت پایین

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog