قاضی عسگر آفتاب بوشهر برنامه سینمایی

قاضی عسگر: آفتاب بوشهر برنامه سینمایی سیمای بوشهر جدول پخش اردیبهشت ماه

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی ساخت تجهیزات الکترونیکی پیشرفته از برگ‌های پاییزی

محققان دانشگاه فنی کیلو در چین، راهکار جدیدی را یافتند که از برگ‌های خشک شده است نوعی درخت، مدارهای الکترونیکی پیشرفته بسازند. 

ساخت تجهیزات الکترونیکی پیشرفته از برگ‌های پاییزی

ساخت تجهیزات الکترونیکی پیشرفته از برگ های پاییزی

عبارات مهم : تبدیل

محققان دانشگاه فنی کیلو در چین، راهکار جدیدی را یافتند که از برگ های خشک شده است نوعی درخت، مدارهای الکترونیکی پیشرفته بسازند.

به گزارش ایرنا از ساینس، در شمال کشور چین، کنار اغلب بزرگراه ها با درختان پالونیا پوشیده شده است است و در پاییز حجم زیادی از برگ این درختان به زمین می افتد. این برگ ها در فصل سرما سوزانده می شوند و موجب شدت یافتن مسئله آلودگی هوای این کشور می شوند. ولی اکنون محققان می توانند این برگ های خشک را به نوعی کربن متخلخل تبدیل کنند که در ساخت تجهیزات الکترونیکی کاربرد دارد.

ساخت تجهیزات الکترونیکی پیشرفته از برگ‌های پاییزی

محققان جهت تبدیل برگ های خشک به یک ماده فعال در مدارات الکترونیکی از یک فرآیند راحت استفاده می کنند که در آن ابتدا برگ ها پودر شده است و تا 220 درجه سانتیگراد گرما داده می شوند. در نتیجه پودری به دست می آید که از میکروکره های کربنی تشکیل شده است هست. سپس این پودر با استفاده از ترکیب هیدروکسید پتاسیم فرآوری و گرم می شود و در مراحل متفاوت فرآیند دمای آن از 450 درجه به 800 درجه سانتیگراد می رسد.

در جریان این فرآیند سطح کربن متخلخل می شود و محصول نهایی پودری سیاه رنگ از جنس کربن است که به علت وجود سوراخ های متعدد روی دانه های آن، سطح بسیار وسیعی را در اختیار می گذارد و شاخصه های الکتریکی فوق العاده ای دارد.

محققان دانشگاه فنی کیلو در چین، راهکار جدیدی را یافتند که از برگ‌های خشک شده است نوعی درخت، مدارهای الکترونیکی پیشرفته بسازند. 

این ماده امکان ساخت خازن هایی با ظرفیت بسیار اوج را فراهم می کند. در واقع این ماده نوعی ابرخازن با ظرفیتی حدود سه برابر ابرخازن های ساخته شده است از جنس گرافین هست. ظرفیت ابرخازن ها به طور معمول بین 10 تا 100 برابر خازن های عادی است.

هدف مهم محققان از انجام این تحقیقات یافتن راه های تازه جهت تبدیل ضایعات زیستی به کربن و استفاده از آن در صنایع هست. پیش از این محققان توانسته اند ضایعات سیب زمینی، ساقه ذرت، چوب کاج، ساقه برنج و سایر ضایعات حاصل از محصولات کشاورزی را به الکترودهای کربنی تبدیل کنند.

در حال حاضر محققان در تلاش هستند تا با اصلاح فرآیند تولید کربن متخلخل، شاخصه های الکترونیکی آن را اصلاح بخشند.

ساخت تجهیزات الکترونیکی پیشرفته از برگ‌های پاییزی

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Renewable and Sustainable Energy انتشار یافته هست.

واژه های کلیدی: تبدیل | ضایعات | محققان | تجهیزات | استفاده | الکترونیکی | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog